Sullins Connector Solutions ACC20DKAN-S1243
ACC20DKAN-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DKAN-S1243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 40POS DR RA
Datasheet Download
ACC20DKAN-S1243.pdf
Availability of ACC20DKAN-S1243
QUANTITY
ACC20DKAN-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DKAN-S1243
Internal Part NumberEIS-ACC20DKAN-S1243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DKAN-S1243
Related LinksACC20DK, ACC20DKAN-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DKAN-S1243 Details Description
Related parts for ACC20DKAN-S1243
CONN TERM BLOCK RT/A 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 48POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 50MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BF1 32V NO HOLES 70A datasheet.pdf
RES 220 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
22UF 100V 10X18MM 85C 15000H datasheet.pdf