Sullins Connector Solutions ACC20DPRH
ACC20DPRH picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DPRH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ACC20DPRH.pdf
Availability of ACC20DPRH
QUANTITY
ACC20DPRH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DPRH
Internal Part NumberEIS-ACC20DPRH
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DPRH
Related LinksACC2, ACC20DPRH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DPRH Details Description
Related parts for ACC20DPRH
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28CDIP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 5.0" datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf