Sullins Connector Solutions ACC20DREI-S13
ACC20DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DREI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
ACC20DREI-S13.pdf
Availability of ACC20DREI-S13
QUANTITY
ACC20DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DREI-S13
Internal Part NumberEIS-ACC20DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DREI-S13
Related LinksACC20D, ACC20DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DREI-S13 Details Description
Related parts for ACC20DREI-S13
IC ADC 16BIT DIFFERENTIAL 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT PROGRAMMING FOR HC08 DIP datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 360MA 120 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf