Sullins Connector Solutions ACC20DTAD-S189
ACC20DTAD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DTAD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ACC20DTAD-S189.pdf
Availability of ACC20DTAD-S189
QUANTITY
ACC20DTAD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DTAD-S189
Internal Part NumberEIS-ACC20DTAD-S189
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DTAD-S189
Related LinksACC20DT, ACC20DTAD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DTAD-S189 Details Description
Related parts for ACC20DTAD-S189
THERMISTOR PTC OCP 20 OHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf