Sullins Connector Solutions ACC22DKEH-S1191
ACC22DKEH-S1191 picture photo
Mfg. Part Number
ACC22DKEH-S1191
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
ACC22DKEH-S1191.pdf
Availability of ACC22DKEH-S1191
QUANTITY
ACC22DKEH-S1191 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC22DKEH-S1191
Internal Part NumberEIS-ACC22DKEH-S1191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC22DKEH-S1191
Related LinksACC22DK, ACC22DKEH-S1191 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC22DKEH-S1191 Details Description
Related parts for ACC22DKEH-S1191
FIXED IND 22UH 1MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf