Sullins Connector Solutions ACC22DRSD-S288
ACC22DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC22DRSD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
ACC22DRSD-S288.pdf
Availability of ACC22DRSD-S288
QUANTITY
ACC22DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC22DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-ACC22DRSD-S288
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC22DRSD-S288
Related LinksACC22DR, ACC22DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC22DRSD-S288 Details Description
Related parts for ACC22DRSD-S288
CONN HEADER 60POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 619 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 350V 1206 datasheet.pdf