Panasonic Electronic Components DSC2501R0L
DSC2501R0L picture photo
Mfg. Part Number
DSC2501R0L
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 20V 0.5A MINI3
Datasheet Download
DSC2501R0L.pdf
Availability of DSC2501R0L
QUANTITY
DSC2501R0L Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC2501R0L
Internal Part NumberEIS-DSC2501R0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic400mV @ 20mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 500mA, 2V
Power - Max200mW
Frequency - Transition150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageMini3-G3-B-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC2501R0L
Related LinksDSC25, DSC2501R0L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DSC2501R0L Details Description
Related parts for DSC2501R0L
CONN D-SUB SCREW RETAINER KIT datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM GRN 24V SNAP-FIT datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 22MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC VERT 28POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf