Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F1693CS
RC2012F1693CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F1693CS
Brief Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F1693CS.pdf
Availability of RC2012F1693CS
QUANTITY
RC2012F1693CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F1693CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F1693CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F1693CS
Related LinksRC2012, RC2012F1693CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F1693CS Details Description
Related parts for RC2012F1693CS
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
6 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 18FT CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4800UF 20% 230V SCREW datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 15A 8SOIC datasheet.pdf