Sullins Connector Solutions AMM15DRSH-S288
AMM15DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM15DRSH-S288.pdf
Availability of AMM15DRSH-S288
QUANTITY
AMM15DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-AMM15DRSH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DRSH-S288
Related LinksAMM15DR, AMM15DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DRSH-S288 Details Description
Related parts for AMM15DRSH-S288
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
240/60 720RPM CCW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 3.3V 15A datasheet.pdf
DEVELOPMENT SOFTWARE PRO datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG TRPL 32TQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf