TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FB99HD
D38999/26FB99HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB99HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FB99HD.pdf
Availability of D38999/26FB99HD
QUANTITY
D38999/26FB99HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB99HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB99HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB99HD
Related LinksD38999/, D38999/26FB99HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FB99HD Details Description
Related parts for D38999/26FB99HD
CONN HEADER 26POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf