Sullins Connector Solutions ACC25DTKN-S288
ACC25DTKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC25DTKN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ACC25DTKN-S288.pdf
Availability of ACC25DTKN-S288
QUANTITY
ACC25DTKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC25DTKN-S288
Internal Part NumberEIS-ACC25DTKN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC25DTKN-S288
Related LinksACC25DT, ACC25DTKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC25DTKN-S288 Details Description
Related parts for ACC25DTKN-S288
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN PCB datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E WHITE 5' datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RF CABLE SMA/BNC M/M RG174 18" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf