Rohm Semiconductor KTR18EZPF1472
KTR18EZPF1472 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1472
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1472.pdf
Availability of KTR18EZPF1472
QUANTITY
KTR18EZPF1472 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1472
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1472
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1472 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1472 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1472
RES SMD 60.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 200MCD BLU datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 180W datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X750MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf