Sullins Connector Solutions ACC30DCKT-S288
ACC30DCKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC30DCKT-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ACC30DCKT-S288.pdf
Availability of ACC30DCKT-S288
QUANTITY
ACC30DCKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC30DCKT-S288
Internal Part NumberEIS-ACC30DCKT-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC30DCKT-S288
Related LinksACC30DC, ACC30DCKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC30DCKT-S288 Details Description
Related parts for ACC30DCKT-S288
RES SMD 931K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
2 PIN MICR-MINI PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-4POS ENCLOSED datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf