Sullins Connector Solutions ACC40DTMN
ACC40DTMN picture photo
Mfg. Part Number
ACC40DTMN
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ACC40DTMN.pdf
Availability of ACC40DTMN
QUANTITY
ACC40DTMN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC40DTMN
Internal Part NumberEIS-ACC40DTMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC40DTMN
Related LinksACC4, ACC40DTMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC40DTMN Details Description
Related parts for ACC40DTMN
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.45" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
CA SM LDD SCD(NG)TO2.5BAY33FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 5UH SMD datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf