Sullins Connector Solutions ACC44HETN
ACC44HETN picture photo
Mfg. Part Number
ACC44HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC44HETN.pdf
Availability of ACC44HETN
QUANTITY
ACC44HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC44HETN
Internal Part NumberEIS-ACC44HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC44HETN
Related LinksACC4, ACC44HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC44HETN Details Description
Related parts for ACC44HETN
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 130K OHM 0606 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 159 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.7A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf