Sullins Connector Solutions ACC50DRSD-S273
ACC50DRSD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ACC50DRSD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ACC50DRSD-S273.pdf
Availability of ACC50DRSD-S273
QUANTITY
ACC50DRSD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC50DRSD-S273
Internal Part NumberEIS-ACC50DRSD-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC50DRSD-S273
Related LinksACC50DR, ACC50DRSD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC50DRSD-S273 Details Description
Related parts for ACC50DRSD-S273
FIXED IND 6.8UH 175MA 290 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP DR datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf