Sullins Connector Solutions ACC50HETH
ACC50HETH picture photo
Mfg. Part Number
ACC50HETH
Brief Description
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC50HETH.pdf
Availability of ACC50HETH
QUANTITY
ACC50HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC50HETH
Internal Part NumberEIS-ACC50HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC50HETH
Related LinksACC5, ACC50HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC50HETH Details Description
Related parts for ACC50HETH
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 80MA SOT25 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf