Sullins Connector Solutions ACC55DTAI-S189
ACC55DTAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ACC55DTAI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ACC55DTAI-S189.pdf
Availability of ACC55DTAI-S189
QUANTITY
ACC55DTAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC55DTAI-S189
Internal Part NumberEIS-ACC55DTAI-S189
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC55DTAI-S189
Related LinksACC55DT, ACC55DTAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC55DTAI-S189 Details Description
Related parts for ACC55DTAI-S189
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 25.4MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf