Sullins Connector Solutions ACC60HEYH
ACC60HEYH picture photo
Mfg. Part Number
ACC60HEYH
Brief Description
CONN EDGE .100 60POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC60HEYH.pdf
Availability of ACC60HEYH
QUANTITY
ACC60HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC60HEYH
Internal Part NumberEIS-ACC60HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC60HEYH
Related LinksACC6, ACC60HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC60HEYH Details Description
Related parts for ACC60HEYH
IC TXRX RS485/422 10MBPS 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.2A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6SON datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6CKT datasheet.pdf
SNMP INTERFACE PLUG-IN CARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf