Kingbright ACDA56-41CGKWA-F01
ACDA56-41CGKWA-F01 picture photo
Mfg. Part Number
ACDA56-41CGKWA-F01
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 574NM GRN 2DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACDA56-41CGKWA-F01.pdf
Availability of ACDA56-41CGKWA-F01
QUANTITY
ACDA56-41CGKWA-F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACDA56-41CGKWA-F01
Internal Part NumberEIS-ACDA56-41CGKWA-F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.669" H x 0.988" W x 0.148" D (17.00mm x 25.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak574nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case20-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACDA56-41CGKWA-F01
Related LinksACDA56-41, ACDA56-41CGKWA-F01 Datasheet, Kingbright Distributor
ACDA56-41CGKWA-F01 Details Description
Related parts for ACDA56-41CGKWA-F01
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
POLISHING BAR FOR SOLDERING TIP datasheet.pdf
WASHER FLAT M24 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 890MA 190 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
AC 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf