Sullins Connector Solutions ACE10DHHN
ACE10DHHN picture photo
Mfg. Part Number
ACE10DHHN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS 1MM DIP SLD
Datasheet Download
ACE10DHHN.pdf
Availability of ACE10DHHN
QUANTITY
ACE10DHHN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACE10DHHN
Internal Part NumberEIS-ACE10DHHN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACE10DHHN
Related LinksACE1, ACE10DHHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACE10DHHN Details Description
Related parts for ACE10DHHN
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
T63300A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
RES 200K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SD VIDEO FILTER AMP 8LFCSP datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf