Sullins Connector Solutions ACE40DHRT
ACE40DHRT picture photo
Mfg. Part Number
ACE40DHRT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD
Datasheet Download
ACE40DHRT.pdf
Availability of ACE40DHRT
QUANTITY
ACE40DHRT Order Process
Ship out your order
Specifications of ACE40DHRT
Internal Part NumberEIS-ACE40DHRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACE40DHRT
Related LinksACE4, ACE40DHRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACE40DHRT Details Description
Related parts for ACE40DHRT
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 5" datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER 15CIR #6 SERIES datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BASE ASSY RA METAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CLIP NUT STEEL 10-32 250/PK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AA datasheet.pdf