Abracon Corporation ACH-24.576MHZ-EK
ACH-24.576MHZ-EK picture photo
Mfg. Part Number
ACH-24.576MHZ-EK
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL PC
Datasheet Download
ACH-24.576MHZ-EK.pdf
Availability of ACH-24.576MHZ-EK
QUANTITY
ACH-24.576MHZ-EK Order Process
Ship out your order
Specifications of ACH-24.576MHZ-EK
Internal Part NumberEIS-ACH-24.576MHZ-EK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelACH.pdfACH.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesACH
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.60mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACH-24.576MHZ-EK
Related LinksACH-24.5, ACH-24.576MHZ-EK Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ACH-24.576MHZ-EK Details Description
Related parts for ACH-24.576MHZ-EK
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
PMODCLP PARALLEL LCD MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf