Sullins Connector Solutions GCC20DRTN-S13
GCC20DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCC20DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC20DRTN-S13.pdf
Availability of GCC20DRTN-S13
QUANTITY
GCC20DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC20DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-GCC20DRTN-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC20DRTN-S13
Related LinksGCC20D, GCC20DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC20DRTN-S13 Details Description
Related parts for GCC20DRTN-S13
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
CBL 31PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 140/42MM-48" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf