Vishay/Dale CMF702M1500FHBF
CMF702M1500FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF702M1500FHBF
Brief Description
RES 2.15M OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF702M1500FHBF.pdf
Availability of CMF702M1500FHBF
QUANTITY
CMF702M1500FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF702M1500FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF702M1500FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF702M1500FHBF
Related LinksCMF702M, CMF702M1500FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF702M1500FHBF Details Description
Related parts for CMF702M1500FHBF
IC TXRX 8BIT DUAL 3ST 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 480 VAC SCR OUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf