TDK Corporation ACM1211-701-2PL-TL01
ACM1211-701-2PL-TL01 picture photo
Mfg. Part Number
ACM1211-701-2PL-TL01
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMMON MODE 700 OHM 8A SMD
Datasheet Download
ACM1211-701-2PL-TL01.pdf
Availability of ACM1211-701-2PL-TL01
QUANTITY
ACM1211-701-2PL-TL01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM1211-701-2PL-TL01
Internal Part NumberEIS-ACM1211-701-2PL-TL01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Components
Other DrawingsACM Series Schematic
ACM1211-xxx-2PL_Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesACM
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance-
Current8A
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Impedance700 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Height (Max)0.236" (6.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM1211-701-2PL-TL01
Related LinksACM1211-70, ACM1211-701-2PL-TL01 Datasheet, TDK Corporation Distributor
ACM1211-701-2PL-TL01 Details Description
Related parts for ACM1211-701-2PL-TL01
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750K OHM 0606 datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
SNSR PRES 300PSIG 1/4" - 18NPT datasheet.pdf
LED COB CXB1507 5000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf