Panasonic Electronic Components ELC-10D272E
ELC-10D272E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10D272E
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 320MA 2.7 OHM TH
Datasheet Download
ELC-10D272E.pdf
Availability of ELC-10D272E
QUANTITY
ELC-10D272E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10D272E
Internal Part NumberEIS-ELC-10D272E
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10D272E
Related LinksELC-1, ELC-10D272E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10D272E Details Description
Related parts for ELC-10D272E
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC VERT 60 POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 4000K 80CRI datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf