Cornell Dubilier Electronics CD19FC682FO3
CD19FC682FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FC682FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 6800PF 1% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD19FC682FO3.pdf
Availability of CD19FC682FO3
QUANTITY
CD19FC682FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FC682FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FC682FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FC682FO3
Related LinksCD19FC, CD19FC682FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FC682FO3 Details Description
Related parts for CD19FC682FO3
PC BOARD FR2 PHENOLIC 4.5X6.5 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 125MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
SL 5.08HC/10/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM SMD datasheet.pdf