Sullins Connector Solutions ACM12DCKD-S288
ACM12DCKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DCKD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
ACM12DCKD-S288.pdf
Availability of ACM12DCKD-S288
QUANTITY
ACM12DCKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DCKD-S288
Internal Part NumberEIS-ACM12DCKD-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DCKD-S288
Related LinksACM12DC, ACM12DCKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DCKD-S288 Details Description
Related parts for ACM12DCKD-S288
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
14.99MM X 25.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf