Sullins Connector Solutions HCC44HETN
HCC44HETN picture photo
Mfg. Part Number
HCC44HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC44HETN.pdf
Availability of HCC44HETN
QUANTITY
HCC44HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC44HETN
Internal Part NumberEIS-HCC44HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC44HETN
Related LinksHCC4, HCC44HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC44HETN Details Description
Related parts for HCC44HETN
FLEX CABLE - AFE02T/AF02/AFE02T datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf