Sullins Connector Solutions ACM12DRSI-S288
ACM12DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DRSI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156
Datasheet Download
ACM12DRSI-S288.pdf
Availability of ACM12DRSI-S288
QUANTITY
ACM12DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ACM12DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DRSI-S288
Related LinksACM12DR, ACM12DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DRSI-S288 Details Description
Related parts for ACM12DRSI-S288
CLAMP CABLE .875/.203 NYLON datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf