Sullins Connector Solutions ACM12DRSS
ACM12DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DRSS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM12DRSS.pdf
Availability of ACM12DRSS
QUANTITY
ACM12DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DRSS
Internal Part NumberEIS-ACM12DRSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DRSS
Related LinksACM1, ACM12DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DRSS Details Description
Related parts for ACM12DRSS
CABLE CAT5 HALOGENFREE PATCH 7M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL VERT SMD datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.551" NYLON BLK datasheet.pdf
RES 35 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf