Sullins Connector Solutions ACM12DRXN
ACM12DRXN picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM12DRXN.pdf
Availability of ACM12DRXN
QUANTITY
ACM12DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DRXN
Internal Part NumberEIS-ACM12DRXN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DRXN
Related LinksACM1, ACM12DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DRXN Details Description
Related parts for ACM12DRXN
RES SMD 887 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf