Sullins Connector Solutions ACM18DRSS
ACM18DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ACM18DRSS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM18DRSS.pdf
Availability of ACM18DRSS
QUANTITY
ACM18DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM18DRSS
Internal Part NumberEIS-ACM18DRSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM18DRSS
Related LinksACM1, ACM18DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM18DRSS Details Description
Related parts for ACM18DRSS
IC ADC DIFF 16BIT 3WIRE 10-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LAMP INCAND 48V datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf