Sullins Connector Solutions ACM18DRXH
ACM18DRXH picture photo
Mfg. Part Number
ACM18DRXH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
ACM18DRXH.pdf
Availability of ACM18DRXH
QUANTITY
ACM18DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM18DRXH
Internal Part NumberEIS-ACM18DRXH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Temp Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM18DRXH
Related LinksACM1, ACM18DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM18DRXH Details Description
Related parts for ACM18DRXH
RES SMD 100K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.24V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO214AC datasheet.pdf
45U 4-POST OPEN FRAME CABINET datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf