CW Industries GRS-4023C-0018
GRS-4023C-0018 picture photo
Mfg. Part Number
GRS-4023C-0018
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V
Datasheet Download
GRS-4023C-0018.pdf
Availability of GRS-4023C-0018
QUANTITY
GRS-4023C-0018 Order Process
Ship out your order
Specifications of GRS-4023C-0018
Internal Part NumberEIS-GRS-4023C-0018
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating13A (AC)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingBump
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesTerminal Barriers
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRS-4023C-0018
Related LinksGRS-402, GRS-4023C-0018 Datasheet, CW Industries Distributor
GRS-4023C-0018 Details Description
Related parts for GRS-4023C-0018
CONN REC 5 POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 2POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 19A 3 MOHM TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 576 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOLDED STRIP TRACK ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf