Murata Electronics North America ACM20-2-AC1-R-C
ACM20-2-AC1-R-C picture photo
Mfg. Part Number
ACM20-2-AC1-R-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
MULTI METER 0-10A LED PANEL MT
Datasheet Download
ACM20-2-AC1-R-C.pdf
Availability of ACM20-2-AC1-R-C
QUANTITY
ACM20-2-AC1-R-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM20-2-AC1-R-C
Internal Part NumberEIS-ACM20-2-AC1-R-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesACM20 Series Four-Function AC Power Meters
3D ModelACM20 Series.pdfACM20 Series.sldprtACM20 Series.stpACM20 Series.igs
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesACM20
TypeMultifunction Meter (Current, Voltage, Wattage)
Measuring Range0 ~ 10A
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row4
Display Characters - Height0.360" (9.14mm)
Output Type-
Voltage - Supply85 ~ 264VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.22mm x 22.10mm
Mounting TypePanel Mount - Surface
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
FeaturesBuilt In Current Transformer (Primary)
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM20-2-AC1-R-C
Related LinksACM20-2, ACM20-2-AC1-R-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ACM20-2-AC1-R-C Details Description
Related parts for ACM20-2-AC1-R-C
KIT CAP CERAMIC NP0 1206 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 8A 68LGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH LQFP176-2 datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf