Sullins Connector Solutions ACM25DRYI
ACM25DRYI picture photo
Mfg. Part Number
ACM25DRYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM25DRYI.pdf
Availability of ACM25DRYI
QUANTITY
ACM25DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM25DRYI
Internal Part NumberEIS-ACM25DRYI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM25DRYI
Related LinksACM2, ACM25DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM25DRYI Details Description
Related parts for ACM25DRYI
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMD3 datasheet.pdf
CABLE SHLD LATCH 5PIN 24AWG 6' datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1-1/8" 16.50" datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
04P MTA156 HDR RA FB PO WO PEG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOT datasheet.pdf