TDK-Lambda Americas, Inc. DPX2024WD15
DPX2024WD15 picture photo
Mfg. Part Number
DPX2024WD15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV +/-15V .667A 20W DIN
Datasheet Download
DPX2024WD15.pdf
Availability of DPX2024WD15
QUANTITY
DPX2024WD15 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPX2024WD15
Internal Part NumberEIS-DPX2024WD15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDPX40/60.stp
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesDPX
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output15V, -15V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 667mA
Output - 2 @ Current (Max)-15 VDC @ 667mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPX2024WD15
Related LinksDPX20, DPX2024WD15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPX2024WD15 Details Description
Related parts for DPX2024WD15
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 153VFBGA datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf