Yageo NKN7WSFR-73-0R15
NKN7WSFR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R15.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R15
Related LinksNKN7WSFR, NKN7WSFR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R15 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R15
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 12A 250V datasheet.pdf
SERVO DRIVE 3KW 460V G5 SERIES datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG/3.3V DL 10VSON datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 20POS .332" datasheet.pdf