JAE Electronics PS-20PE-D4T1-B1E
PS-20PE-D4T1-B1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-20PE-D4T1-B1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS
Datasheet Download
PS-20PE-D4T1-B1E.pdf
Availability of PS-20PE-D4T1-B1E
QUANTITY
PS-20PE-D4T1-B1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-20PE-D4T1-B1E
Internal Part NumberEIS-PS-20PE-D4T1-B1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-20PE-D4T1-B1E
Related LinksPS-20PE-, PS-20PE-D4T1-B1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-20PE-D4T1-B1E Details Description
Related parts for PS-20PE-D4T1-B1E
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1UF 63V 2312 datasheet.pdf
RP6 EXPANSION SET datasheet.pdf
CBL GLND M32 SEAL RANGE 15-21MM datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
25P F R/A .370 FIL 1300PF PCCL datasheet.pdf