Vicor Corporation V24B12M200BF
V24B12M200BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12M200BF.pdf
Availability of V24B12M200BF
QUANTITY
V24B12M200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M200BF
Internal Part NumberEIS-V24B12M200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M200BF
Related LinksV24B12, V24B12M200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M200BF Details Description
Related parts for V24B12M200BF
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ARDUINO MINI 05 LIGHT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf