Sullins Connector Solutions ACM25DSEH-S13
ACM25DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACM25DSEH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156
Datasheet Download
ACM25DSEH-S13.pdf
Availability of ACM25DSEH-S13
QUANTITY
ACM25DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM25DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-ACM25DSEH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM25DSEH-S13
Related LinksACM25D, ACM25DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM25DSEH-S13 Details Description
Related parts for ACM25DSEH-S13
RES 350 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ RRO 6TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
LED 3MM QUAD CBIY/G RVSPOL.120LL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf