Sullins Connector Solutions ACM36DRTH-S13
ACM36DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACM36DRTH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156
Datasheet Download
ACM36DRTH-S13.pdf
Availability of ACM36DRTH-S13
QUANTITY
ACM36DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM36DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-ACM36DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM36DRTH-S13
Related LinksACM36D, ACM36DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM36DRTH-S13 Details Description
Related parts for ACM36DRTH-S13
CONN CARDEDGE 20POS .100 X .200 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SECURITY SUPERVISOR 16-QFN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVCMOS 28QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf