Sullins Connector Solutions ACM44DSEF-S13
ACM44DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACM44DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 88POS 0.156
Datasheet Download
ACM44DSEF-S13.pdf
Availability of ACM44DSEF-S13
QUANTITY
ACM44DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM44DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-ACM44DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM44DSEF-S13
Related LinksACM44D, ACM44DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM44DSEF-S13 Details Description
Related parts for ACM44DSEF-S13
RES 1 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 21POS SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
LAMP T-1.5 TELE SLIDE 30V .02A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 4A DO201AD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf