Avago Technologies US, Inc. ACPL-1770L-200
ACPL-1770L-200 picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-1770L-200
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 1.5KV 4CH DARLNG 16-DIP
Datasheet Download
ACPL-1770L-200.pdf
Availability of ACPL-1770L-200
QUANTITY
ACPL-1770L-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-1770L-200
Internal Part NumberEIS-ACPL-1770L-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels4
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 6µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-1770L-200
Related LinksACPL-17, ACPL-1770L-200 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-1770L-200 Details Description
Related parts for ACPL-1770L-200
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-MLP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A SMAM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 23 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A WEMT6 datasheet.pdf