Avago Technologies US, Inc. ACPL-217-500E
ACPL-217-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-217-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC
Datasheet Download
ACPL-217-500E.pdf
Availability of ACPL-217-500E
QUANTITY
ACPL-217-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-217-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-217-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOIC (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-217-500E
Related LinksACPL-2, ACPL-217-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-217-500E Details Description
Related parts for ACPL-217-500E
IC 8-BIT 11-CH A/D CONV 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O DB25 - PCB 4FT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BOARD DEMO 3PH BLDC CTLR MTD6505 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf