Avago Technologies US, Inc. ACPL-227-50BE
ACPL-227-50BE picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-227-50BE
Brief Description
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8-SO
Datasheet Download
ACPL-227-50BE.pdf
Availability of ACPL-227-50BE
QUANTITY
ACPL-227-50BE Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-227-50BE
Internal Part NumberEIS-ACPL-227-50BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels2
Voltage - Isolation3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)130% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)260% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-227-50BE
Related LinksACPL-2, ACPL-227-50BE Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-227-50BE Details Description
Related parts for ACPL-227-50BE
IC FILTER BUILDING BLOCK 20-DIP datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 3.3MH 4A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 8.89X8.89MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf