Avago Technologies US, Inc. ACPL-K43T-500E
ACPL-K43T-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-K43T-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR
Datasheet Download
ACPL-K43T-500E.pdf
Availability of ACPL-K43T-500E
QUANTITY
ACPL-K43T-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-K43T-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-K43T-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
SeriesAutomotive, AEC-Q100, R²Coupler™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)32% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)100% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)150ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.55V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.268", 6.81mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-K43T-500E
Related LinksACPL-K4, ACPL-K43T-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-K43T-500E Details Description
Related parts for ACPL-K43T-500E
TRIMMER 500K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf