Amphenol Industrial ACS02A-24-21P(003)
ACS02A-24-21P(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS02A-24-21P(003)
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
ACS02A-24-21P(003).pdf
Availability of ACS02A-24-21P(003)
QUANTITY
ACS02A-24-21P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS02A-24-21P(003)
Internal Part NumberEIS-ACS02A-24-21P(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert24-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS02A-24-21P(003)
Related LinksACS02A-24, ACS02A-24-21P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS02A-24-21P(003) Details Description
Related parts for ACS02A-24-21P(003)
IC XLATOR 8CH 1.2-5.5V 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
REPLACEMENT BATT CARTRIDGE 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A I2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A datasheet.pdf